Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Litigiu mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Litigiu mostenire

Buna ziua
Am nevoie de un sfat in urmatoarea problema : In martie 2015 tatal meu a decedat lasand in urma un apartament si un autoturism pentru care eu , mama si sora mea am intocmit succesiunea devenind coproprietari pe apartament , autoturismul intrand in posesia surorii mele prin semnatura mea de cedare a drepturilor asupra bunului.
Tot in acelasi an ( 2015 ) in septembrie a decedat si bunicul meu care locuia in alt apartament cu bunica mea .
Pana la data prezenta nu s-a intocmit succesiunea aferenta apartamentului bunicilor ; la ora actuala din cate am informatii bunica mea a solicitat intocmirea succesiunii in vederea posibilitatii de a-si ceda partea care i se cuvine din apartament unui tert .
Mentionez ca dupa moartea tatalui meu si al bunicului relatiile dintre mine si bunica sunt foarte tensionate , amenintandu-ma de nenumarate ori ca nu-mi va lasa nimic .
As dori sa stiu daca exista vreo posibilitate sa impiedic efectuarea succesiunii ( pentru ca sa nu-si poata ceda partea catre tert ) in conditiile in care ea are 86 de ani si , consider eu cu o sanatate mintala cel putin afectata .
Mentionez ca in cei 2 ani trecuti de la moartea bunicului meu singurii care i-am oferit asistenta de orice fel am fost eu , mama si sora , persoana careia ea doreste sa ii cedeze partea ramanand necunoscuta pana in acest moment .
Va multumesc
Nu puteti impiedica efectuarea succesiunii,daca va afecteaza rezerva succesorala puteti formula actiune ptr.reducerea liberalitatilor succesorale.
Va multumesc pentru sfat dar as mai avea o intrebare ,
In eventualitatea in care eu cu sora nu am fost in termenul de un an de zile de la decesul bunicului sa dam acea declaratie notariala privind acceptarea mostenirii , bunica are posibilitatea sa ne dezmosteneasca prin procedura de succesiune ?