Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Am o intrebare la dv.
-daca un salariat intra in somaj tehnic cu data de 01.10.2009 si are dreptul la 10 zile de concediu de odihna cum procedam?Mentionam ca salariatul se afla in somaj tehnic 01.10.2009 - 31.12.2009.
-in REVISAL - ul electronic nu facem nici o modificare mai trebuie sa facem ceva legat de Revisal?
cele doua perioade de "liber" trebuie mentionate separat, chiar daca ele sunt consecutive, in acelas timp si de o data...:D
:sorry:
Nu am inteles daca se poate putin mai explicit , cum ar trebui sa fac ca sant intrebata de conducerea unitatii!Salariatul ca exemplu din 23 zile a luat doar 13 zile co si a mai ramas cele 10 zile de co.Intra in somaj tehnic pe 01.10.2009 - 31.12.2009 , va efectua concediul de odihna cu data de 04.01.2010? Este legal acest lucru?
Faceti recalculare la co, tinand cont ca somajul nu constituie timp de lucru realizat.Ex. daca la anul 2009 i se cuvenea 23 zile pentru 12 luni, pentru 9 luni i se cuvin 17 zile co. Restul de co platit le scadeti la lichidarea lunii septembrie ca necuvenit, sau variante la latitudinea firmei.
1. In perioada de "somaj tehnic" CIM este suspendat deci nu se poate lua CO.
2. Zilele ramase din 2009 se pot lua in 2010, conform Codului muncii:
Art. 141. - (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
3. In Revisal nu se inregistreaza suspendarile de CIM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
SPER CA AM INTELES BINE - 17 ZILE CO ARE DREPTUL SALARIATUL INCLUSIV SEPTB. 09 DIN CARE SCADEM 13 ZILE CO EFECTUATE , RAMANE SA PLATESC LA LICHIDARE SEPTEMBRIE 2009 / 4 ZILE CO , IAR INCEPAND CU IANUARIE 2010 NU MAI ARE NICI O ZI DE CO DE EFECTUAT PE 2008.
CU RESPECT SI MII DE MULTUMIRI