avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

In arilie anul acesta a murit matusa mea, sora mamei. La 15 iulie a murit varul meu, copilul matusii. La 1 august a murit si unchiul meu. Matusa si unchiul au avut un apartament. Mentionez ca mama este singura sora a matusii, unchii mei nu au mai avut alti copii iar unchiul era singur la parinti. As vrea sa stiu daca mama mea este mostenitoare si daca da ce trebuie facut?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:47, 8 August 2017
Da, mama dvs teoretic este mostenitoare, dar practic..trebuie dezbatute 3 succesiuni.
1. A matusii, iar mostenitorii sunt varul dvs (3/4) si unchiul (1/4).
2. A varului, care include cota de 3/4, iar unic mostenitor este unchiul, in calitate de tata.
3. A unchiului, care in final ajunge singurul proprietar al apartamentului.
Iar fata de unchi, mama dvs nu are nici o calitate. Mostenitori vor fi rudele unchiului.
Dar daca unchiul nu are mostenitori?
Dacă unchiul nu are copii, părinți, bunici, frați, surori, unchi, mătuși, veri primari, moștenirea o culege statul român.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. ... m50maria m50maria Dezbatere succesiune Vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. Un văr a murit, unic fiu la părinți, necăsătorit , fără copii. Mama sa a avut 5 ... (vezi toată discuția)
Nelamurire cu o mostenire raku raku Am un prieten al carui bunic a murit .Precizez ca bunicul respectivului era orfan,recent descoperindu-si cateva rude(2 nepoti,sau veri ).Bunica lui vrea ... (vezi toată discuția)
Mostenire ruda indepartata gabiK71 gabiK71 buna ziua As avea o intrebare in legatura cu mostenirea unei garsoniere.Mi-a murit un unchi(de fapt un nepot a bunicii mele,mama lui si bunica mea erau ... (vezi toată discuția)