Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal trecut in evidenta pasiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal trecut in evidenta pasiva

Buna ziua, cum nu am primit nici o noutate legata de plangerea mea penala, am depus o cerere pentru studierea dosarului, astazi am primit raspunsul, mi-a fost admisa cererea si stabilita data si ora, mai sunt instiintat ca dosarul a fost instrumentat de catre comisarul x iar incepand cu data de astazi acesta a fost trecut in evidenta pasiva.
Ce inseamna ca dosarul a fost trecut in evidenta pasiva?
[ link extern ]

Practic, dosarele in care suspectul nu poate fi identificat (ramane A.N.) si au fost epuizate toate pistele de cercetare (bazate pe probe concrete) sunt lasate sa se umple de praf pana intervine prescriptia.

De exemplu un comis voiajor/MLM-ist a plecat cu trenul de la Bucuresti la Ploiesti, a incercat sa vanda niste obiecte, nu i-a reusit si s-a intors la Bucuresti. Acolo a constat ca i-a fost furat portofelul. Cand face plangere este intrebat de politist: Cum arata cel care v-a furat portofelul? Nu stiu. Era barbat sau femeie? Nu stiu. La ce ora vi s-a furat portofelul? Nu stiu. Pe ce strada vi s-a furat portofelul? Nu stiu. In ce oras vi s-a furat portofelul? Nu stiu. Cu o asemenea plangere politistii nu pot face mare lucru.