Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua copilul este la scoala clasa a 10 face 18 ani in primavara. Este de drept în îngrijirea mamei .dar copilul sta la mine eu plătesc pensie direct din salariu intr un cont al mamei lui. Dupa 18 ani ce pot sa fac sa nu mai fie virata pensie in contul ei? Sau ce cale legală trebuie ur.ata ?
Nu am inteles cum sta la dvoastra si tot dvoastra platiti mamei (cu care nu sta) intretinere. oRicum, dupa 18 ani, majorul devenit TREBUIE sa faca cerere in instnta ptr ca dreptul la intretinere sa-i fie virat lui personal, de catre unul/ambii parinti, in conditiile in care isi demonstreaza continuarea studiilor si nu este in intretinerea directa a unui parinte.
asaofi, utilizator
dvoastra...ce sunteti, de fapt? tatal? bunica? sau ce? explicati cum de sta copilul la dvoastra, ii platiti cele curent necesare si, in plus, platiti si mamei "intretinerea copilului"!
asaofi, utilizator
Reveniti cu detaliile cerute mai sus.
Totusi, daca instanta a incredintat minorul mamei si v-a obligat la plata pensiei catreea, o datorati numai daca minorul nu sta cu dv.
In cazul in care, spre deosebire de hotarare, in fapt minorul sta la dv., nu mai datorati intretinerea asa cum a hotarat-o instanta.
Sa fie clar: nu datorati intretinerea celuilalt parinte, ci copilului. In acest caz, daca sta șa dv., sunteti dator sa il spalati, imbracati, hraniti etc. Puteti cere pensie de la mama. Puteti cere o parte din pensia achitata pana acum inapoi si pensie pentru restul lunilor pana la primavara. Dupa care, copilul poate cere pentru el, daca mai e inca la studii.