Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Studenti ramasi fara acte in original!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Studenti ramasi fara acte in original!

Buna tuturor , sunt "fericita" patita a acestui subiect ...m-am inscris la o facultate cu taxa ,am platit primele doua rate..si a trebuit urgent sa plec din tara , si nu am mai avut timp de cerere de retragere si cei de la facultate au un program imposibil de scurt , si m-am trezit cu o datorie de peste 1400 de ron si cu actele in original oprite la facultate!! e legal asa ceva sa opreasca actele in original? si dupe ce s-a incheiat anul ? in contract scrie ca ar trebui sa fiu exmatriculata , nu scrie nimic de oprire a actelor in original ! Normal ar fi sa gaseasca alte mijloace de obtinere a banilor nu sa ma tina pe loc un an ! Va astept cu pareri si cu sfaturi de ajutor! Mersic anticipat!
ori vi le inapoiaza de bunavoie ori va trebui sa faceti o actiune n instanta privind obligati de a face...de a va restitui actele originale + daune morale pt ca v-au privat de ele nejustificat.

av.m.vasilescu
Modul in care au procedat este ilegal si puteti urma sfatul D-nei av.Vasilescu.
Inainte nu ar strica sa le trimiteti un inscris, cu confirmare de primire, prin care sa solicitati eliberarea doc. intrucat, conf. contract va considerati exmatriculata legal, de la data scadenta a primei rate neachitate si in consecinta nu au justificare pentru a solicita alte sume.