Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita apartament cu proprietar decedat
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita apartament cu proprietar decedat

Avem urmatoarea situatie: un proprietar a decedat in febr 2016 si a lasat un apart cu datorii. Propr avea si un credit imobiliar. Mostenitorii nu au aparut, datoriile au curs, presedintele asoc de propr (AP) a pus privilegiu imobiliar.
Apartamentul urmeaza a fi executat de banca (pt recuperare creante), insa nu se stie vreo data (daca a inceput sau urmeaza) sau alt detaliu.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari:
- ce ar trebui sa facem noi, AP, pentru a fi contactati de executorul bancii?
- trebuie sa apelam si noi la un executor pentru a ajunge sa ne recuperam debitele?

Multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.
Va trebuie hotarare judecatoreasca ca sa executati silit.

Pentru a se executa trebuie dezbatuta mostnirea mai intai.
Ca sa nu aveti surprize neplacute poate ca ar fi bine sa apelati la avocat.
Banii ii veti recupera ulterior.