Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrez sef bucatar .sa inchis autoservirea si a ramas ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrez sef bucatar .sa inchis autoservirea si a ramas deschis doar bufetul la care mananca 600persoane micul dejun zilnic

Patronii vor sa semnez un act aditional in care se specifica micsorarea salariului minim pe economie .mai am 2 ani pana sa es la pensie.. Cu cat ma afecteaza la pensie?
Salariul minim pe economie a crescut de la 01.02.2017 la valoarea de 1.450 lei/ luna. Nu a scazut.
Contributia la pensie se calculeaza si se plateste la valoarea salariului. Daca va scade salariul, scade si valoarea contributiei platite pensie, deci la data pensionarii se va lua in calcul o valoare mai mica a contributiei dvs. si automat punctajul mediu va fi mai mic.
Punctajul mediu calculat pentru fiecare pensionar se inmulteste cu valoarea punctului de pensie si se obtine valoarea pensiei in plata. Daca pensia in plata este mai mica de 2.000 lei, nu se plateste contributie la sanatate si nici impozit.