avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... verificare seriozitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

verificare seriozitate

cum se poate verifica seriozitate unei firme ?
solvabilitatea , respectarea contractelor , plata la timp ?

Cel mai recent răspuns: Amiserv , utilizator 15:05, 12 Octombrie 2009
Cautati firma pe internet , intrebati la finante sau registrul comertului daca firma exista , daca este solvabila, etc.
intrebati ....
cine imi raspunde pur si simplu la o intrebare ?!
se face o adresa scrisa , banuiesc...
dar solvabilitatea ?
pentru verificarea platilor ar trebui sa faceti adrese la toate bancile, la biroul de credite
pentru a afla daca este solvabila faceti adresa la tribunalul falimentelor
ce nu stiu eu este daca banca imi va oferi detalii ? nu e confidentiala relatia cu clientii ?

la biroul de credit , din cate stiu eu se pot obtine informatii privind propria persoana , sau se pot obtine informatii de catre societatile bancare ....
poate o pers jd sa ceara inf despre alta persoana jd ?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Septembrie 2009
ENGFULL, utilizator
mfinante.ro, la registrul comertului- cerere comanda de eliberare informatii, relatii despre plati si incidente bancare se obtin informatii, de la banci, mai greu.

Alte discuții în legătură

Ce inseamna firma fantoma? Cent Cent Buna ziua, Ce inseamna o firma fantoma? Daca eu am facturi de la o firma activa, de unde sa stiu ca e firma fantoma? Eu verific pe anaf daca e activa la ... (vezi toată discuția)
Se cere cui la semnarea contractului? andabej andabej Ma poate ajuta cineva cu actul in care scrie ca poti solicita o copie dupa CUI la semnarea unui contract comercial? Stiu ca scrie undeva, dar nu mai stiu ... (vezi toată discuția)
Sediul expirat lucabuluca lucabuluca Ce se intampla cu o firma care si-a incetat activitatea si cu seduil expirat anul trecut? Mentionez ca administratorul nu a mai dat nici un semnde viata. (vezi toată discuția)