Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Poate un website sa fie sanctionat ?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Poate un website sa fie sanctionat ?

Am cumparat niste carti in format electronic de pe un site si nu le pot accesa. Desi comanda a fost achitata si confirmata pe loc, administratorii site-ului mi-au spus ca intampina probleme tehnice care nu le permit sa imi dea acces la carti desi eu le-am platit. Am contactat periodic echipa tehnica a site-ului (in ultimele luni) si tot nu rezolva problema. Este normal acest lucru ? Poate acest website sa fie sanctionat ? Practic, ei vand produse, clientii efectueaza plata, iar apoi clientii nu pot beneficia de produsele achizitionate. A mai avut cineva experiente similare ? Multumesc.
Sesizati Protectia consumatorului, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Anexati copii dupa nota de plata si confirmarea platii pentru ca inspectorii sa aiba elemente prin care sa depisteze proprietarii site-ului respectiv. Proprietarilor site-ului li se pot aplica amenzi contraventionale de catre inspectorii OPC.
Gasiti aici informatii despre demersurile OPC: www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc pentru raspuns. La ce va referiti cand ati mentionat nr. de inregistrare ?
Cand depuneti sesizarea sa luat numar de inregistrare/ data de la institutie sau sa trimiteti sesizarea prin posta cu confirmare de primire.
Daca aveti aceste date si nu primiti raspuns scris in 30 de zile puteti deschide actiune in contencios administrativ impotriva institutiei respective.