Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului minor

Buna ziua, sa incep cu inceputul...traiesc in concubinaj cu sotul meu de aproximativ 3 ani,iar in urma aceatei relatii a aparut pe lume baietelul meu Denis(de 1 an si 3 luni).Din cauza nepotrivirilor de caracter as vrea sa ma despart de el dar totodata am o problema:cum procedez pt ca copilul sa ramana la mine.Sa fac o cerere pt custodie??:O
Specific ca cel mic nu a stat nici o data mai mult de 2 ore cu altcineva si o posibila despartire temporala de mine l-ar putea afecta foarte mult!!
Asa ca va rog sa-mi spuneti ce am de facut si daca as putea sa obtin custodia fara drept de vizita?imi este foarte frica sa nu mi-l ia.
Casa in care locuim este a mamei mele, el neavand casa si nici parintii!!!
multumesc si astept raspunsul dumneavoastra
Trebuie sa introduceti cererea de incredintare minor la judecatorie. sansele sunt mari ca minorul sa va fie incredintat , de vreme ce locuinta este a mamei dvs, deci aveti unde sa stati....iar tatal minorului nu are o locuinta stabila (adica ar trebui sa va separti de acesta).
De asemenea, este importanta si varsta minorului....adica la aceasta varsta cel mai bine se poate ocupa de minor mama.
Competenta, in vederea incredintarii copilului din afara casatoriei , e judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul .In mod obligatoriu , instanta se va pronunta si asupra intretinerii minorului .
Cat despre dreptul de vizita , daca tatal isi exprima vointa de a-i fi incuviintat , instanta nu poate decat sa verifice oportunitatea acestuia , daca patrararea legaturilor cu tatal e in interesul copilului (si , in genere , este).

Programul se va desfasura intre anumite intervale de timp , cu sau fara posibilitatea tatalui de a lua copilul in vacante , sigur , pe perioade prestabilite , insa si dumneavoastra puteti comunica cu fostul concubin , poate veti ajunge la un consens.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Competenta, in vederea incredintarii copilului din afara casatoriei , e judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul .In mod obligatoriu , instanta se va pronunta si asupra intretinerii minorului .
Cat despre dreptul de vizita , daca tatal isi exprima vointa de a-i fi incuviintat , instanta nu poate decat sa verifice oportunitatea acestuia , daca patrararea legaturilor cu tatal e in interesul copilului (si , in genere , este).

Programul se va desfasura intre anumite intervale de timp , cu sau fara posibilitatea tatalui de a lua copilul in vacante , sigur , pe perioade prestabilite , insa si dumneavoastra puteti comunica cu fostul concubin , poate veti ajunge la un consens.

Succes.
Buna.
Ma poate ajuta si pe mine cine cu un raspuns la nedumerirea mea?
Sunt o mama divortata de un an de zile (cu un copil de 11 ani ),am primit copilul in custodie si stam impreuna intr-un apartament cu chirie .Fostul sot nu i-a platit copilului pensia alimentara si l-am dat in judecata ptr a obtine acest drept.Fostul sot vazand aest lucru ,a facut recurs cerand custodia copilului .Eu m-am indragosti de altcineva si vreau sa plec la dansul in alta tara.
Intrebarea mea este;--crede-ti ca o sa pierd custodia copilului?
-o sa pot parasi tara cu copilul dak e in custodia mea ,fara k tatal copilului sa stie?
- in strainatate vreu sa-l dau la scoala si n-o sa ne putem intoarce prea curand ,crede-ti k fostu ma poate opri cumva?
-sau ce ar trebui sa fac sa raman cu copilul si sa putem merge impreuna, la prietenul meu in afara tarii .
Va multumesc
isaw
in mod normal, dupa divort daca ai custodia totala si irevocabila a copilului ai putea sa calatoresti oriunde fara acordul lui
DAR
in conditiile in care acum este un proces de custodie pe rol, nu cred ca ai dreptul sa pleci din tara cu el..nu sunt absolut sigura de a doua afirmatie dar de prima sunt 100%
si eu sunt divortata si am custodia copilului si am calatorit intotdeauna oriunde am vrut cu copilul

de pierdut custodia doar pt ca vrei sa pleci, nu se poate, ai tot dreptul sa iti traiesti viata unde vrei atata timp cat il anunti pe tatal lui unde veti locui pentru a avea dreptul la vizita..daca hotararea de custodie precizeaza dreptul de vizita