Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna! In viitorul apropiat vreau sa divortez de sotul meu. Noi avem rata la banca si salariul lui aprox 75 % merge la banca. El va mai fi obligat sa plateasca pensie alimentara pt copil daca vrea sa ramana cu rata in continuare ? Iar bunurile cum vor fi impartite?
AndreeaEmilia, utilizator
Buna ziua,
1. Pensie va plati!
2. La partaj va sfatuiesc sa chemati si banca ca intervenient pentru ca sentinta sa-i fie opozabila.
3. Bunurile realizate in perioada casatoriei se vor imparti 50%, 50%.
Cel la care va ramane apartamerntul va fi singurul raspunzator de plata ratelor. De aceia v-am sfatuit sa chemati si banca in instanta.
Si primesc 50% din bunurile care nu sunt ipotecate la banca sau din toate?
AndreeaEmilia, utilizator
Si daca el nu accepta sa mai plateasca in continuare, trebuie asteptat pana se va vinde casa ipotecata? Aici intervenind in mare parte banca. Si se va da creditul la banca si restul de bani ramasi se vor imparti?
AndreeaEmilia, utilizator
Buna ziua,
Veti primi 50% din valoarea investitiei pana la acest moment.
Dcaca acea casa ii ramane lui fizic si nu mai plateste e treaba lui nu a dumneavoastra. de aceia v-am sfatuit sa chemati si banca ca intervenient.