Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara. Acum un an am divortat la notar si am facut conventia cu fosta sotie. Ea era insarcinata si eu am ramas inteles cu ea ca platesc rata la apartament pe care am achizitionato in rate. Acuma incet ajung ca numai am bani de unde sa platesc. As dori sa ma interesez ca de vreau sa schimb conventia cu ea. Ma poate obliga tribunalu sa platesc jumate din rata pentru apartament? Ca nu vrea sa ne intelegem la notar cum am facugo prima data. Si mam gandit sa ma adresez instantei
Levi1982, utilizator
Buna seara,
Sa inteleg ca vreti sa solicitati partajul si iesirea din indiviziune in instanta?
Cum impartiti bunul si cum achitati ratele e treaba dumneavoastra si a fostei dar va sfatuiesc, in instanta, sa chemati si banca intervenient fortat pentru ca sentinta sa-i fie opozabila.
Luati legatura cu un avocat.
Imobilu ramane la ea ca ea ramane cu copii. Dar eu doresc sa achit pensia alimentara dar nu sa ma cotizez pt rata la apartament.

gi-jane2, moderator
Daca va adresati instantei, cererea e de partaj.. cereti sa ii fie atribuita casa si rata, chemati in instanta si banca.