Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pretentii concubin la o parte din apartamentul mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pretentii concubin la o parte din apartamentul mostenit

Buna ziua.
Apartamentul in care locuiesc este mostenire de la mama mea si in urma succesiunii facute, se imparte la toti 3 frati in parti egale.Eu doriind sa ramin in apartament trebuie sa platesc parte fratilor mei.Timp de 10 ani am locuit in acest apartament in concubinaj cu o persoana cu care mentionez ca avem un copil impreuna. Aceasta persoana nu a avut niciodata flotant sau mutatia in acest apartament, iar acum nemaintelegindu-ne, concubinul pretinde parte din apartamentul mostenit. Mentionez ca eu de 2 ani lucrez in strainatate pentru a le putea plati partile cote fratilor mei si mai am de dat suma de 3000 euro fratilor. Le-am dat deja suma de 7000 euro doar pe niste harti scrise intre noi, nu la notar, iar aceste harti le detine concubinul care vrea sa ma actioneze in judecata sau nu vrea sa parasesca apartamentul .Spuneti-mi va rog si ajutatima, cum sa fac sa ramin in apartament doar eu cu copilasii mei?

Va multumesc anticipat!
Adriana.
Buna seara,
Va sfatuiesc sa formulati o plangere in instanta pentru evacuare.
Contactati un avocat, caci e important ca sunteti in strainatate, copiii au fost crescuti in ultimii ani de concubin, e dificil de schimbat starea de fapt.
Poate rezolvati cu o notificare si o negociere.