Forum Discuţii juridice Executare silită Cheltuieli executare silita de 70% din suma executata. ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cheltuieli executare silita de 70% din suma executata. Cum e posibil,la 1000 de lei sa platesc 700 cheltuieli?

Mi se cere sa achit , de catre executorul judecatoresc, la o suma de 1000 de lei datorata, inca 700 cheltuieli de executare, in conditiile in care nu a fost nevoie decat de documente intocmite si trimise de executorul jud la instanta de incuvintare si apoi celelalte catre banca. Nu am mai auzit asa ceva. Daca aveam de plata 10.000 . mi se lua 7000 ca cheltueli de executare? In ce tara traim.
Inteleg ca dvs. sunteti debitor. Puteti formula contestatie si solicita diminuarea onorariului executorului daca considerati ca nu se justifica.
In cate zile pot face contestatie? Eu nu am fost instintat de executor,el a trimis actele de executare angajatorului, care doar m-a informat verbal. Angajatorul trebuie sa-mi comunice ofocial documentul de executare si apoi fac eu contestatia?
Angajatorul trebuie sa va puna la dispozitie somatia. Contestatia o face in termen de 15 zile de cand a venit la angajator.
luati legatura cu executorul si cereti defalcarea cheltuielile de executare. Onorariul executorului e de 10% din suma datorata adica 100 lei, restul intrebati din ce se compune.Faceti contestatie la executare .
Mai este un aspect: onorariul este stabilit conform Legii 188 / 2000. Daca executorul face dovada cheltuielilor, nu aveti cum sa obtineti o reducere.
Company Advising, utilizator