Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Persoana fizica neautorizata angajeaza tot o pfn Ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Persoana fizica neautorizata angajeaza tot o pfn Ce trebuie facut??

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie.
O casa prop personala pe care o inchiriez in regim hotelier si platesc imp anual cu formularul 200. Pe mine ma ajuta la curatenie 2 fete. As dori sa fiu legal cu faptul ca presteaza serviciul de curatenie la mine.Am sunat la itm am inteles ca se poate dar la anaf cand sa completez 020 am intrebat-o pe doamna de la ghiseu eu ca pfn ce contributii trebuie sa platesc din salariul respectiv, gandidu-ma ca nu sunt pfa,srl. Doamna nu a stiut.
Intrebarile ar fi concrete daca ma poate ajuta cineva.

Sau mai bine daca ar putea sa ma indrume cineva pas cu pas ce trebuie sa fac.

1- la anaf ce contributii trebuie sa platesc din toata lista aia?
2- sunt obligat la salariul minim pe economie?
3- am nevoie de ssm si protectia muncii sau mai stiu eu ce?
4- stat de plata sau pontaj ? (nu vad rostul daca nu am nicio forma de organizare,dar na poate gresesc)

daca vede cineva o varianta mai simpla astept cu interes sfaturi.

multumesc,
andrei cojocaru
1. In calitate de angajator, veti plati toate taxele si contributiile pentru angajatul respectiv.

2. Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.

3. Aveti nevoie de intructajul s.s.m. pentru salariatul in cauza.

4. Se intocmeste atat stat de plat , cat si pontaj.