Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... transport persoane 8+1 ocazional
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

transport persoane 8+1 ocazional

am achizitionat un bus Opel Vivaro de 8+1 locuri din 2006 si doresc sa efectuez transporturi de persoane ocazionale.ce forma legala, am in aceasta tara ca sa pot desfasura legal o activitate de transport ocazional,deci numai in interiorul
tarii?cei de la ARR spun ca pentru taxiuri se accepta numai autoturisme pina in 5 locuri,iar pentu transport de persoane masini peste 9 locuri ,pina in 9 locuri fiind autoturisme si nu se acorda licenta..ok ,si intrebarea mea este noi cei cu autoturisme intre 5 si 9 locuri,ce facem cu ele,le dam foc?#-o,in germania(acolo locuiesc)am vazut taxiuri de 8+1 locuri.ori acolo nu e europa?noi pe ce continent traim?cred ca este o discrepanta legislativa care trebuie corectata.

Vedeti ca sunt reglementari si in acest sens.

[ link extern ]

Gheorghe Florin, Consilier juridic