Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare ex sot neproprietar dupa divort prin acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare ex sot neproprietar dupa divort prin acord

Divortul s-a pronuntat la data de 30mai 2017.
Sunt proprietara apartamentului intabulat si inregistrat la Oficiul de cadastru(proprietate dobandita prin mostenire) in care am locuit impreuna.
Nu avem copii minori.
Ex-sotul continua sa locuiasca in apartament si amana mutarea pe care initial si ori de cate ori se pune problema finalizarii despartirii s-a angajat(doar verbal) sa o faca.
Care sunt mijloacele legale prin care il pot determina sa paraseasca locuinta?
Precizez ca refuza orice dialog, continuind sa aiba acelasi mod de viata care a determinat divortul.
Îl notificați oficial - prin avocat sau prin executor -sa se mute la o anumita data, dați-i 2 săptămâni, iar dacă nu respecta termenul va datorează o suma pe zi de întârziere și cereți apoi evacuarea în instanta.
Puteti solicita evacuarea conf.art.1039-1045 NCPC.
Multumesc foarte mult!!!!!