Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Amenda DSP
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Amenda DSP

Buna ziua. Am fost controlat de catre reprezentanti a-i directiei de sanatate publica si pt ca nu au gasit nimic in neregula sau legat de faptul ca nu am carnet de sanatate vizat de catre medicina muncii. Cand am infiintat firma am facut cursuri de igiena si mi s-a spus ca nu am nevoie de actede la medicina muncii intrucat eu sunt administrator, nu angajat cu contract de munca. Culmea este ca am fost amendat ca persoana fizica nu am fost amendat ca persoana juridica asa cum au desfasurat dansii controlul. Pot contesta amenda? Va multumesc.
george-neagu, moderator
Da.
Depuneti o plangere impotriva procesului verbal de contraventie la Judecatorie in termen de
15 zile de la data inmanarii acestuia.
Este bine sa verificati in procesul verbal intocmit de inspectorii DSP articolul de lege la care a fost incadrata nerespectarea in baza careia s-a aplicat amenda contraventionala.
Ca administrator de firma, nefiind angajat cu contract individual de munca nu va sunt aplicabile prevederile HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor,
-art.8 (1) Serviciile medicale profilactice prin care se asigura supravegherea sanatatii lucratorilor sunt: examenul medical la angajarea in munca, de adaptare, periodic, la reluarea activitatii, supraveghere speciala si promovarea sanatatii la locul de munca.
-art.15 Examenul medical la angajarea in munca se efectueaza pentru:
a) lucratorii care urmeaza a fi angajati cu contract individual de munca pe perioada determinata sau nedeterminata;
b) lucratorii care isi schimba locul de munca sau sunt detasati in alte locuri de munca ori alte activitati;
c) lucratorii care isi schimba meseria sau profesia.
In contestatia pe care o depuneti la judecatorie puteti invoca aceste prevederi.
Eu cred ca n-ar fi rau sa le faceti si o plangere penala la imbuibatii astia abuzivi.