Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sancțiune președinte pentru că nu răspunde la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sancțiune președinte pentru că nu răspunde la cererile proprietarilor

Daca unui presedinte de asociatie de proprietari i s-a depus o cerere cu niste cerinte ale locatarilor de pe o scara de bloc, cerere insotita de un tabel cu semnaturile majoritatii locatarilor de pe acea scara de bloc, presedintele trebuie sa dea raspuns scris la cerere in 30 zile? Si daca nu da raspuns ce sanctiune poate primi? Ce lege si ce articol din lege il poate obliga sa dea raspuns scris la acea cerere?
Admin, administrator
Termenul de raspuns in 30 de zile este prevazut in cazul petitiilor adresate autoritatilor statului
Legislatia care guveneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari nu prevede expres nici termen raspuns cereri si nici sanctiuni in cazul in care presedintele de asociatie refuza sa raspunda sesizarilor/petitiilor adresate de catre membrii proprietari
Conditionat de obiectul cererii,in temeiul disp art 10 L nr 230/2007,proprietarii au acces si pot solicita prezentarea documentelor justificative ale activitatii asociatiei de proprietari
Totodata,in temeiul disp art 12 A al c si d din HG nr 1588/2007 proprietarii pot formula contestatie impotriva valorii impuse in lista de intretinere ,in termen de 10 zile de la afisarea acesteia,iar presedintele are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Aveti numar de inregistrare la cerere ?
Daca presedintele de asociatie refuza sa raspunda la cereri,iar prin aceasta cauzeaza prejudicii proprietarilor se poate aplica disp L nr 230/2007
Articolul 32
.(2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund personal sau in solidar, dupa caz, in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.
Conditionat de obiectul cererii,daca presedintele de asociatie refuza sa exercite cu respect si cu buna credinta obligatiile asumate,proprietarii pot sesiza oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari/locatari din primarie
Da, avem nr. de inregistrare. In privinta daunelor si prejudiciilor care ni se pot aduce va pot spune ca daca presedintele nu ne da raspuns prin care sa decida in privinta cerintelor stipulate in cerere de majoritatea locatarilor de pe o scara de bloc, s-ar putea ca singurul locatar care nu a contribuit cu bani la executarea lucrarii ce se vrea efectuata, sa ne puna piedici, sa nu lase sa se execute lucrarea, sa faca scandal. Noi, toti locatarii(exclusiv unul), vrem executarea acestei lucrari si vrem ca si acel locatar sa plateasca si sa nu ne puna piedici.
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect,detaliati concret despre ce lucrare este vorba
Daca este vorba despre intretinere/reparatie parte comuna,nu este necesar acordul locatarilor
datorita faptului ca cel de la ultimul etaj (care nu vrea sa plateasca) a pus acoperis din placi de azbociment, a desfiintat canalul colector si burlanele care preluau apa de la ploi si acum acea apa se scurge pe pereti, infiltrandu-se in peretii exteriori ai apartamentelor inferioare.In timp, este posibil sa fie afectata structura de rezistenta a acestor ziduri. Deci, practic, este fatada blocului. Cel de la ultimul etaj si-a si placat peretii exteriori in dreptul apartamentului sau si nu vrea sa ne lase sa legam jgheabul care preia apa. Placand peretii, a astupat capriorii (nu stiu daca acesta este termenul corect) de care trebuie sa se prinda acel jgheab, motivand ca-i strica izolatia peretelui. Nu se gandeste ca datorita acoperisului ( pe care l-a facut ilegal cu multi ani in urma, fara aprobarea nimanui) , aduce pagube vecinilor. Aceasta ar fi fost treaba comitetului asociatiei de locatari, dar noi, vecinii ne-am unit, am facut acel tabel pe care l-am semnat, am facut adresa catre presedinte si am cerut sa se stranga bani de la toti vecinii. Noi am strans deja toti banii(inafara de acel vecin), bani pe care vrem sa-i predam administratorului (sa ne dea chitanta), am gasit firma care sa execute lucrarea. Presedintele spune ca n-are ce-i face acelui vecin, si nu ne da un raspuns scris. Mai sunt cateva zile si trec cele 30 zile in care ar trebui sa raspunda in scris si de aceea vrem sa stim ce avem de facut daca nu ne da raspuns. Vrem neaparat raspunsul scris ca in cazul in care acel vecin va face scandal sa putem chema autoritatile (nu stiu care, vom vedea), si sa aratam ca avem dreptul sa facem acea lucrare. Multumesc!
Afirmati ca acoperisul a fost executat ilegal,fara aprobarea nimanui...ceea ce inseamna ca daca a fost executat fara acordul asociatiei de proprietari,fara proiect tehnic de constructie,fara autorizatie de constructie,fara certificat de urbanism ,lucrarea nu beneficiaza de garantie si nici nu a fost consemnata in cartea tehnica a imobilului
In situatia data,cand modificarea este neautorizata,aveti dreptul sa sesizati oficial inspectoratul de stat in constructii si serviciul disciplina in constructii din primarie care vor obliga pe cel responsabil pentru modificare sa dezafecteze lucrarea si sa readuca spatiul la forma anterioara modificarii neautorizate
Este evident ca va aflati in unul dintre multele cazuri in care beneficiati de un reprezentant legal=presedinte de asociatie care are interes strict sa beneficieze de avantaje materiale ,fara insa sa exercite cu respect si cu buna credinta atributiile asumate pentru interesele membrilor proprietari