Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi succesiune

Dupa decesul tatalui (acum 20 de ani), cei doi frati mai mari au cedat drepturile succesorale ce se cuveneau in favoarea fratelui mai mic care ramasese sa locuiasca cu parintii. Acum insa, dupa moartea mamei, fratele mai mic se crede stapan peste tot si nici macar nu-si mai primeste in curte fratele ramas, caci intre timp fratele cel mare a decedat.
INTREBARI: Ce drepturi, dupa mama, au fratele mic ramas in casa parinteasca, celalalt frate ramas in viata si urmasii fratelui decedat? Cum si de catre cine trebuie deschisa succesiunea? Daca fratele cel mic nu deschide succesiunea poate sa stapaneasca el totul chiar fara acte de proprietate? Ce ne sfatuiti sa facem cronologic si legal?
andrerieu56, utilizator
Buna ziua,
Pe mama decedata o mostenesc in cote egale totii copiii acesteia. Totusi, fratele mai mic va avea o cota mai mare in raport cu ceilalti frati, deoarece acesta detine deja cotele mostenite de pe urma tatalui decedat in urma cu 20 ani, cote la care ceilalti frati au renuntat.
Oricare dintre mostenitori, poate solicita deschiderea succesiunii mergand la un Birou notarial.
Daca nu va intelegeti, atunci va trebui sa dezbateti succesiunea pe calea unei actiuni in instanta, caz in care va recomand sa apelati al un avocat.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Buna ziua,
Pe mama decedata o mostenesc in cote egale totii copiii acesteia. Totusi, fratele mai mic va avea o cota mai mare in raport cu ceilalti frati, deoarece acesta detine deja cotele mostenite de pe urma tatalui decedat in urma cu 20 ani, cote la care ceilalti frati au renuntat.
Oricare dintre mostenitori, poate solicita deschiderea succesiunii mergand la un Birou notarial.
Daca nu va intelegeti, atunci va trebui sa dezbateti succesiunea pe calea unei actiuni in instanta, caz in care va recomand sa apelati al un avocat.
Multumesc mult, o zi buna!