Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pierdere hotarare de divort definitiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pierdere hotarare de divort definitiva

Am pierdut hotararea de divort definitiva si irevocabila.Pentru a scoate pasaportul cu domiciliul in Spania am nevoie de originalul hotararii de divort.Ce pot sa fac? Va multumesc anticipat.
Luati de la instanta un alt exemplar al hotararii
Solicitati instantei care a pronuntat hotararea eliberarea unei copii legalizate a hotararii de divort.
In acest sens formulati o cerere adresata presedintelui instantei pe nr. de dosar pe care presupun ca il stiti sau daca nu il aflati de la arhiva judecatoriei si anexati o taxa judiciara de timbru in valoare de 5 lei.
Daca nu sunteti in tara puteti imputernici un membru al familiei prin procura speciala sau mai simplu un avocat pentru obtinerea hotararii legalizate de divort.