Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Autoritate parinteasca in comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Autoritate parinteasca in comun

Buna ziua.La inceputul lunii iulie s-a pronuntat divortul de sotul meu.S-a stabilit resedinta minorei la mine si autoritate parinteasca in comun.Nu s-a cerut de nicio parte program de vizita pentru tata.Intrebarea mea este : incalc vreun ordin judecatoreac daca refuz sa ii dau fetita fostului sot?El spune ca are tot dreptul.Va multumesc.
Bineinteles ca nu cata vreme nu exista o hotarare judecatoreasca definitva prin care instanta sa fi stabilit un program de vizita.
Trebuie sa aveti insa in vedere faptul ca in situatia in care nu veti permite tatalui sa aiba relatii personale cu minora , acesta are dreptul sa se adreseze instantei de judecata pentru stabilirea acestuia printr-o hotarare judecatoreasca, urmand ca instanta sa decida in urma administrarii probelor modalitatea exercitarii relatiilor personale cu minora.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat