Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Refuz la plata BRD
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Refuz la plata BRD

Este posibil ca un refuz la plata catre BRD,sa dureze 120 de zile?Am card de salariu la BRD,dar am vrut sa scot de la Raiffeisen si nu mi s-a eliberat suma ceruta.Sistemul s-a restartat si am stat langa bancomat pana iar s-a repornit,in timp ce vorbeam cu un operator la brd.Mi s-a confirmat ca banii s-au intors in cont si trebuie sa fac refuz la plata,care dureaza 120 de zile.Din data de 17.08.am sunat de mai multe ori dar mi s-a spus ca cererea de refuz la plata nici nu s-a inaintat si trebuie sa astept 120 zile cum e legal.Am cardul de salariu fiind salariat dar si elev.Pentru suma de 200 lei,care am vrut sa-i retrag,trebuie sa astept 120 de zile?Brd ma trimite la Raiffeisen si invers,doar BRD-ul trebuie sa rezolve ca la ei am cardul.A mai patit si sora mea la alta banca dar a doua zi s-a rezolvat.Mergi pe timpul vacantei sa iti faci un ban si banca te tine 4 luni ptr o suma de 200 lei,ca nu sunt in stare sa rezolve,Dar nici macar operatorii nu stiu sa iti dea detalii doar ca ai de asteptat.Nu stiu daca rezolv ceva la ANPC,sau ar trebui "urgentat"cum a patit sora mea.Dar la BRD nu exista asa ceva.Atatia minori sunt care lucreaza,ca nu se descurca doar cu ajutorul parintilor si bancile isi bat joc.Am sa sun la ei pana se satura de mine,dar degeaba ca nici nu stiu unii operatori sa vorbeasca.
Cele 120 de zile reprezinta perioada maximala in care se rezolva refuzurile de plata. Perioada de 120 de zile nu este proprie BRD, ea este standard la nivelul sistemului bancar si deriva din procedurile organizatiilor internationale de carduri (Visa, respectiv MasterCard). In realitate, aceste refuzuri la plata generate de situatii precum cea descrisa de tine (ATM care nu elibereaza numerar) se rezolva mult mai repede, insa nu pe loc. Un termen realist ar fi 7-10 zile.