Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Apartament fara drum
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Apartament fara drum

Buna seara,

Vreau sa cumpar un apartament intr-un bloc construit in 2015, de la persoana fizica. Apartamentul are CF, dar nu apare drumul de access in el. Proprietarul apartamentului l-a cumparat de la constructor si are un act prin care acesta se angajeaza sa ii restituie valoarea apartamentului daca peste 2 ani de la momentul cumpararii nu are drum de acces. Terenul e folosit de un alt constructor ca acces pe santier. Acesta sustine ca va dona drumul dupa ce termina constructia (primavara viitoare). Nu exista niciun act in acest sens, doar un acord verbal.

Este legala vanzarea unui astfel de apartament? Cum ma sfatuiti sa procedez?

Va multumesc.
Daca nu va intelegeti amiabil,puteti formula actiune in instanta ptr.actiunea confesorie de servitute, conf.art.757 NCC.
Va multumesc!