Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii de proprietari

Buna ziua ,
este cadru legal ca membri comitetului executiv al Asoc de proprietarii sa fie si angajatii ? in afara de presedinte mai sunt 2 angajatii cu contract de munca : un instalator care se ocupa de partea tehnica si o doamna care se ocupa de femeia de servici si cumpararea de materiale ne avand administrator . Nu exista cumva conflict de interese ei hotarasc ei cheltuiesc bani asociatiei ?
Ce studii trebuie sa aiba contabila care se ocupa de contabilitatea blocului ne avand scoala de administratorii . Cu multumiri C Iordanescu
Nu este clar ce intelegeti dv prin membrii comitetului sa fie si angajati
Conform dispozitii in vigoare L nr 230/2007
Articolul 32
(1) Presedintele asociatiei de proprietari sau membrii comitetului executiv pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli
Daca nu aveti administrator cine intocmeste lunar listele de intretinere ?
Contabilul trebuie sa detna studii de specialitate economico financiara cel putin medii
Buna ziua , cei doi membri au contract de munca ,au fost coptati in comitet pt ca nu a vrut nimeni ,listele le face o persoana care a fost casiera si acum calculeaza si listele (are facultatea de psihologie dar nu a profesat ).Ne avand administrator au impartit responsabilitatile ,o pers cu CM se ocupa de partea tehnica (subsol tevi ) si o persoana se ocupa de femeia de servici .