Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare teren de către titularul de contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare teren de către titularul de contract căsătorit

Pot vinde un teren daca pe actul de cumparare sunt trecut eu ca proprietar ,,casatorit cu...." fara acordul acestei persoane?
Multumesc.
Admin, administrator
Daca actul a fost incheiat dupa anul 2007, are nevoie de procura din partea sotiei.
De asemenea userul nu a specificat despre ce imobil este vorba. In cazul unui apartament, si sotia e proprietara, chiar si anterior anului 2007.
Se specifica mai sus că e vorba de un teren
Deci este vorba de un teren cumparat inainte de 2014, pe perioada casatoriei, sotia fiind cetatean strain?
Bogdan Costache, Avocat