avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare teren de către titularul de contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare teren de către titularul de contract căsătorit

Pot vinde un teren daca pe actul de cumparare sunt trecut eu ca proprietar ,,casatorit cu...." fara acordul acestei persoane?
Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 27 August 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Bogdan Costache , Avocat 15:13, 4 Septembrie 2019
Daca actul a fost incheiat dupa anul 2007, are nevoie de procura din partea sotiei.
De asemenea userul nu a specificat despre ce imobil este vorba. In cazul unui apartament, si sotia e proprietara, chiar si anterior anului 2007.
Se specifica mai sus că e vorba de un teren
Deci este vorba de un teren cumparat inainte de 2014, pe perioada casatoriei, sotia fiind cetatean strain?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2019
Bogdan Costache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, situatia este aceasta:am fost casatorita cu un cetatean ... MissTina1 MissTina1 Buna ziua, Situatia este aceasta:am fost casatorita cu un cetatean strain,casatoria inregistrata in Romania.Am divortat in 2003,divortul nu este inregistrat ... (vezi toată discuția)
Transfer de imobil intre sot-sotie DELABULZ DELABULZ In timpul vietii sotia vrea sa dea sotului partea ei (50%) de proprietar ca sa nu fie nevoie de testament. E nevoie de act de vanzare cumparare semnat de ... (vezi toată discuția)