Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de a scoate adeverinta de rol agricol de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de a scoate adeverinta de rol agricol de la Primarie

Pe acest loc,din ..36 copilareste ,ii moare tatal pe cand avea 3 ani ,mai tarziu mama il paraseste,creste pe langa bunic ,se casatoreste ,are doua fete,....construieste casa in 1972 cu plan autorizat cu autorizatie de constructie si certificat de aliniere. Toate pe numele lui !
De la sectia Financiara ,citez**S-a aprobat deschidere de Rol pentru cladirea si terenul ce posedati pe numele dv.**........I se aproba Rol Fiscal *unic* in anul 1972,plateste anual la termen impozite pe casa si terenuri cu numele lui trecut in registre la Financiar si Primaria Baicoi- PH.
Are cotracte de utilitati pe numele lui si plateste lunar / apa,energie,gaze ,salubritate,telefon fix Romtelecom,etc........44 de ani
De cateva dati in anii precedenti au fost eliberate de la Primarie adeverinte ce figureaza in registrul Agricol,cu locuinta teren curte si gradina.
In anul 2016 trece in nefiinta.Acum mostenitorii Sotia si cele doua fice nu reusesc sa scoata de la Primaria Baicoi o adeverinta actualizata de Rol Agricol,cu bunurile mobile si imobile necesara succesiunii
P.S....la biroul Financiar au dosarul in care atesta ca-i Proprietar iar la biroul cu registru Agricol spun ca nu-i proprietar

Cum sa iesim din impasul acesta ?
Mostenitorii obtin Certificat pentru calitate de moștenitor de la notar ,dacă nu exista alte bunuti și apoi fac demersuri pentru întabularea clădirii la cadastru.Pot încerca initial prin Ordinul Prefectului pt.a obține acte pe imobile (teren +cladire).
avvalentina, utilizator
Multumesc!