avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tăierea pomilor din fața blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tăierea pomilor din fața blocului

se pot taia pomii din fata blocului?
Ultima modificare: Luni, 28 August 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:46, 28 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca terenul din jurul imobilului de locuit in comun apartine domeniului public,nu se poate intervenii asupra arborilor -decat cu acordul autoritati publice locale
este terenul din fata blocului unde avem gradinitele cu flori ,apoi este trotuarul pietonal si strada .
Buna seara,
Pomii ii poate taia doar proprietarul terenului care este fie dezvoltatorul daca este un ansamblu de locuinte fie primaria daca este vorba de imobile mai veci.
Dumneavoastra sunteti proprietar doar pe acea cota micuta de cativa metri patrati ce va revine conform contractului deci NU PUTETI TAIA COPACII!
In situatia expusa de dv ,terenul pe care sunt plantati pomii ,reprezinta domeniu public si numai primaria locala poate interveni pentru tualetare periodica sau dezafectare in cazul pomilor batrani,sau care reprezinta potential de risc
Solicitati oficial serviciul gospodarire din cadrul primariei locale sa dispuna verificari ,eventual tualetare sau taiere arbori

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taiere copac intre blocuri --in caz de neaprobare cine este raspunzator de consecinte zolyxx zolyxx Buna ziua In cazul in care la solicitarea locatarilor pt a taia un brad (care este la o distanta de 4,5 m de bloc depasind cca cu 5 m inaltimea blocului ... (vezi toată discuția)
Taiere copaci Bighydeva Bighydeva Buna ziua, am si eu o intrebare si sper ca am scris in topicul bun.Ce trebuie sa procedez cand un vecin vrea sa taie crengile copacilor?Sunt 2 vecini care au ... (vezi toată discuția)