Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tăierea pomilor din fața blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tăierea pomilor din fața blocului

se pot taia pomii din fata blocului?
Admin, administrator
Daca terenul din jurul imobilului de locuit in comun apartine domeniului public,nu se poate intervenii asupra arborilor -decat cu acordul autoritati publice locale
este terenul din fata blocului unde avem gradinitele cu flori ,apoi este trotuarul pietonal si strada .
Buna seara,
Pomii ii poate taia doar proprietarul terenului care este fie dezvoltatorul daca este un ansamblu de locuinte fie primaria daca este vorba de imobile mai veci.
Dumneavoastra sunteti proprietar doar pe acea cota micuta de cativa metri patrati ce va revine conform contractului deci NU PUTETI TAIA COPACII!
In situatia expusa de dv ,terenul pe care sunt plantati pomii ,reprezinta domeniu public si numai primaria locala poate interveni pentru tualetare periodica sau dezafectare in cazul pomilor batrani,sau care reprezinta potential de risc
Solicitati oficial serviciul gospodarire din cadrul primariei locale sa dispuna verificari ,eventual tualetare sau taiere arbori