avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zilelor de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zilelor de concediu

Buna seara! In cazul in care imi dau demisia de la locul de munca dupa aproximativ 2 luni si jumatate, am dreptul sa mi se plateasca zilele de concediu aferente perioadei in care am lucrat, sau trebuie sa am vechime o anumita perioada ( de ex.6 sau 12 luni)?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: System03 , utilizator 19:11, 29 August 2017
CO 21 de zile. Am 2 luni jumate lucrate
21 : 12 x 2,5 =4,375 ...adica aveti dreptul la 4 zile lucratoare de CO care trebuie sa va fie compensate in bani.
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare contract de munca FLAVIA VLAD FLAVIA VLAD doresc sa stiu daca in momentul in care se inchide contractul de munca cu un angajator acesta este obligat sa plateasca angajatului zilele de concediu de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! sunt angajat la o sc de aproape 6 luni, mi am dat ... chic36 chic36 Buna ziua! Sunt angajat la o Sc de aproape 6 luni, Mi am dat demisia recent. As dori sa stiu daca aveam dreptul in astea 6 luni.la Concediu de odihna sau la ... (vezi toată discuția)
Demisie fortata snowbaby snowbaby Buna ziua, Se intampla asa : Am fost angajata pe perioada nedeterminata pe 12 iulie 2013. Din anumite motive (necunoscute mie) am fost concediata pe 21 ... (vezi toată discuția)