Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zilelor de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zilelor de concediu

Buna seara! In cazul in care imi dau demisia de la locul de munca dupa aproximativ 2 luni si jumatate, am dreptul sa mi se plateasca zilele de concediu aferente perioadei in care am lucrat, sau trebuie sa am vechime o anumita perioada ( de ex.6 sau 12 luni)?
Va multumesc
CO 21 de zile. Am 2 luni jumate lucrate
21 : 12 x 2,5 =4,375 ...adica aveti dreptul la 4 zile lucratoare de CO care trebuie sa va fie compensate in bani.
Va multumesc mult!