Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Sunt nascutpe 24.11.1958 .Am lucrat 18 si 6 luni grupa 2-a (100%) ,9 luni somaj si 18 ani fara grupa (actualul loc de munca) . Cand ma pot pensiona si in ce conditii? Multumesc.
MaioruNicu, utilizator
In noiembrie 2018 puteti iesi anticipat si peste un an la limita de varsta tinand cont de reducerea de 4 ani pt grupa a II-a.
Reducerea ptr grupa 2-a nu este 4 ani si 6 luni?
Aceasta reducere nu se poate cumula cu vechimea sa dea 43 ani?
Se poate un raspuns mai elaborat?
Multumesc
cred ca 4 ani 1 luna si 15 zile. Beneficiati de un spor de vechime de 3 luni pt fiecare an lucrat in grupa a II-a.