Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare

Cine raspunde de salariatii detasati?
Unitatea la care sunt detasati.

In doctrina s-a opinat :
Având în vedere că salariatul detaşat se subordonează pe durata detaşării angajatorului la care s-a efectuat detaşarea, el va răspunde disciplinar şi patrimonial faţă de acesta din urmă cu o singură excepţie: acest angajator nu va putea dispune aplicarea măsurii desfacerii disciplinare a contractului individual de muncă. (Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucureşti, 2005, p. 87)

Salariatul detaşat se subordonează angajatorului la care s-a efectuat detaşarea. (Vlad Barbu, Dreptul muncii. Curs universitar, Editura Naţional, Bucureşti, 2003, p. 143)