Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Preluare partiala nume familie dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Preluare partiala nume familie dupa casatorie

Buna ziua,

Rog un raspuns cu privire la urmatoarea situatie in care ma aflu :
Eu (barbat) am 2 nume de familie, cu ,,- " intre ele (reprezinta numele de familie compus al celor 2 parinti)...sa zicem ,,Ionescu-Popescu (Ionescu era tata, Popescu - mama, ambii devenind dupa casatorie Ionescu-Popescu).
Parintii au divortat, revenind la numele anterioare : Ionescu, respectiv Popescu, insa eu am ramas cu cele 2 nume de familie Ionescu-Popescu (nici nu am stat sa-mi bat capul cu o posibila schimbare, desi din cate stiu as fi indreptatit sa o fac..insa prea multa bataie de cap..).

Dat fiind faptul ca ma voi casatori, poate sotia sa preia doar 1 nume de familie dintre cele 2 (al mamei mai precis, cu care am ramas, tatal nefiind interesat de situatia mea niciodata) ?
Este obligatoriu ca sotia sa preia ambele nume de familie : Ionescu-Popescu sau avand in vedere justificarea, respectiv faptul ca am ramas ,,agatat" cu cele 2 nume de familie..sotia poate prelua doar unul (Popescu), eu ramanand in continuare ..Ionescu-Popescu"?
Sper ca m-am facut inteles :)

Multumesc.
Nu se poate, ori le ia pe amndoua, ori niciunul.
Daca vreti sa ia doar unul, trebuie ca inainte sa va schimbati dvs numele pe cale administrativa.
Sau... dv. ramaneti Ionescu-Popescu si doamna dv. ramane Pasarescu. Sau luati amandoi toate cele trei nume...