Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reglare consum apa la pausal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reglare consum apa la pausal

Buna seara! Va rog sa imi spuneti daca exista vreo prevedere legala prin care un administrator al unei asociatii de locatari este obligat sa regleze consumul de apa trecut la pausal pentru un apartament. Care este aceasta prevedere, din ce lege face parte, daca a fost reglementata?
Nu e nici un ordin ANRE, se bat cimpii fara gratie, ANRE nu se ocupa de apa.
"Informatii generale
Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei – ANRE, este autoritate administrativă autonomă, cu personalitate juridică, sub control parlamentar, finanţată integral din venituri proprii, independentă decizional, organizatoric şi funcţional, având ca obiect de activitate elaborarea, aprobarea şi monitorizarea aplicării ansamblului de reglementări obligatorii la nivel naţional necesar funcţionării sectorului şi pieţei energiei electrice, termice şi a gazelor naturale în condiţii de eficienţă, concurenţă, transparenţă şi protecţie a consumatorilor."
[ link extern ] /

Probabil o fi fost o norma veche de cel putin 15-20 ani, pe vremea cind nu existau regulamente de autocitire a indexurilor in asociatie.si existau si locuinte necontorizate.

In momentul de fata legea 196/2018 obliga prin art. 32 ca fiecare proprietar sa aiba contorizate toate utilitatile.

L.E. : Am gasit ceva aici :[ link extern ]
latka, moderator
Nu este chiar așa. Există mult mai mulți cu contoare de apă mecanice. Legea în care apare calculul doar la apa calda este 343/2010 a ANRE, unde la art 26 lit c și d, lasă să se înțeleagă ca după 2 luni de neraportare a indecsilor, a treia luna când se presupune ca aduci indecșii, se recalculează,, pe cheltuiala proprietarulu". Normele tehnice sau metodologiile de aplicare a L 343/2010, lipsesc cu desăvârșire. În cele din 2013, de exemplu abrogate azi, se prevedeau și consumurile pt sigilii violate, montaj necorespunzător și scrie asa,, consumuri care NU SE ADAUGĂ LA INDEX ", pt ca sunt necontorizat după 3 luni de pasivitate. De aceea, după modelul metodologiilor, AG aproba regulamentul blocului, iar Consiliul Local un HCL tot după Normele de aplicare ale unei Legi ANRE. Cel mai bun HCL vechi, este al S. 6 București. Iar eu nu sunt din București. Se va scoate din limbajul asociațiilor cuvântul PAUȘAL, pentru ca cititoarele cu CD sunt exacte și la timp, fiecare sa plătească ce consumă.

latka a scris:

Nu e nici un ordin ANRE, se bat cimpii fara gratie, ANRE nu se ocupa de apa.
"Informatii generale
Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei – ANRE, este autoritate administrativă autonomă, cu personalitate juridică, sub control parlamentar, finanţată integral din venituri proprii, independentă decizional, organizatoric şi funcţional, având ca obiect de activitate elaborarea, aprobarea şi monitorizarea aplicării ansamblului de reglementări obligatorii la nivel naţional necesar funcţionării sectorului şi pieţei energiei electrice, termice şi a gazelor naturale în condiţii de eficienţă, concurenţă, transparenţă şi protecţie a consumatorilor."
[ link extern ] /

Probabil o fi fost o norma veche de cel putin 15-20 ani, pe vremea cind nu existau regulamente de autocitire a indexurilor in asociatie.si existau si locuinte necontorizate.

In momentul de fata legea 196/2018 obliga prin art. 32 ca fiecare proprietar sa aiba contorizate toate utilitatile.

L.E. : Am gasit ceva aici :[ link extern ]

Toți contorii de apa, inclusiv cei wireless sunt mecanici. Cei wireless au adăugat un modul electronic ce copie contorizarea mecanica . Orice contor se poate verifica destul de simplu, cu un vas asa zis calibrat, adică are un volum cunoscut, sau cu vasul pus pe un cintar. Se pot sigila prin asociatie toate montajele respective, legea nu interzice. Nu va trebuie vreo lege sa detalieze niște reguli pe care vi le puteți face singuri în asociație. Pausalul nu are cum să mai existe după 5 ani de la apariția legii 196/2018. Înseamnă că reprezentanții asociației sunt de decor.
latka, moderator
Buna ziua,
Stie cineva cine suporta costurile pentru achizitie , montare sau schimbare apometru? eventual legea care reglementeaza treaba aceasta.
Multumesc!
Fiind o obligatie legala de a avea utilitatile contorizate(art.32), iar apometrul fiind proprietate individuala, toate costurile sunt ale proprietarului, conform legii 196/2018.