avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită regimul juridic al unui cec girat
Discuție deschisă în Executare silită

regimul juridic al unui cec girat

Buna ziua.
Am nevoie de o indrumare juridica. Am un CEC girat refuzat la banca. Intrebarea mea este ,,Cine raspunde sau cui ma indrept pentru a recupera banii , persoanei care a emis cec-ul sau celui care l-a girat?."
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mirabela_viorela , utilizator 11:37, 15 Octombrie 2009
va puteti indrepta impotriva celui care a girat CEC-ul deoarece la data girarii trebuia sa aiba in cont suma de bani, macar in cuantumul inscris pe fila CEC.
In primul rand ar trebui sa va indreptati impotriva celui care a girat cecul, dar daca considerati ca va puteti recupera mai repede banii de la emitentul cecului, puteti sa va indreptati si impotriva acestuia.
Daca cel care a girat CEC-ul si-a indeplinit obligatia de plata ulterior, cum face sa isi obtina banii de la la cel care emis CEC-ul?
CEC-ul refuzat la plata are si mentiunea ca face parte dintr-un set retras din circuit.

Se poate face cumva vreo cesiune de creanta?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instrument de plata girat mondanicolaetoma mondanicolaetoma sunt agent economic care lucrez si cu instrumente de plata ca fila cec barat; bilet la ordin etc. Am primit drept plata de la un beneficiar o fila cec, pe care ... (vezi toată discuția)
Suveica / fila cec fara acoperire/bilet la ordin fara acoperire avoff avoff Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta : In anul 2003 am vandut catre [XXXXXXXXX] SRL din Bucuresti mai multe marfuri.Pentru acestea am primit de la ... (vezi toată discuția)
Girarea unui cec sau bo Monica H. Monica H. intrebare: SC X SA a primit de la SC M SA un CEC /BO pt contravaloarea serviciilor oferite. SC X SA a girat CEC/BO catre SC F SA. La data scadentei SC F SA a ... (vezi toată discuția)