Forum Discuţii juridice Executare silită regimul juridic al unui cec girat
Discuție deschisă în Executare silită

regimul juridic al unui cec girat

Buna ziua.
Am nevoie de o indrumare juridica. Am un CEC girat refuzat la banca. Intrebarea mea este ,,Cine raspunde sau cui ma indrept pentru a recupera banii , persoanei care a emis cec-ul sau celui care l-a girat?."
Va multumesc!
va puteti indrepta impotriva celui care a girat CEC-ul deoarece la data girarii trebuia sa aiba in cont suma de bani, macar in cuantumul inscris pe fila CEC.
In primul rand ar trebui sa va indreptati impotriva celui care a girat cecul, dar daca considerati ca va puteti recupera mai repede banii de la emitentul cecului, puteti sa va indreptati si impotriva acestuia.
Daca cel care a girat CEC-ul si-a indeplinit obligatia de plata ulterior, cum face sa isi obtina banii de la la cel care emis CEC-ul?
CEC-ul refuzat la plata are si mentiunea ca face parte dintr-un set retras din circuit.

Se poate face cumva vreo cesiune de creanta?

Multumesc