Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT AJUTORRR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT AJUTORRR

pe o colega vor sa o dea afara ptr necompetente profesionala. Problema este ca, eu in calitate de IRU am omis sa ii modific fisa de post .Adica ea are functia de economist dar trece de la CFI la departament contabilitate. Vor sa ma dea afara ptr aceasta problema. Ce pot sa fac in acest caz?
In Codul Muncii Art. 263. - (1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
(2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Sa va dea afara pe ce motiv,necorespundere profesionala sau ca si sanctiune disciplinara?In ambele cazuri sunt proceduri ce trebuiesc urmate.
Mare atentie la ceea ce semnati.
Dvs. trebuie sa aveti decizia de trecere de pe un post pe altul, asa cum a hotarat conducerea.
Fisa de post insa nu o faceti dvs. I.R.U. sau sa o "modificati". Fiecare sef de birou, face fisa pt oamenii din subordine. Este imposibil, din punctul meu de vedere, sa faceti dvs. fisele de post pt ca sunt cerinte si atributii specifice si fiecare specialist urmareste un anumit specific (tehnic, economic, medical etc.) deci daca o faceati singur tot prost o faceati. Asa ca, "cinstitul Iago" nu sunteti dvs. este altcineva.
Iar faptul ca colega nu are fisa de post semnata, pt atributiile din contabilitate, este un impediment foarte grav, pt ca intr-adevar unitatea nu poate lua masuri fata de ea.
Inocentia