Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Marca inregistrata
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Marca inregistrata

Daca cineva termina cursurile orgnizate de "societatea romana de terapie x" iar "x" este marca inregistrata la ohim, acesta poate mentiona in reclamele pe care si le face ca este "terapeut terapia x" sau trebuie sa plateasca o taxa catre detinatorul marcii inregistrate? Ce se intampla daca absolventul a terminat cursurile inainte ca "terapia x" sa fie inregistrata la ohim? Poate sa isi afiseze in reclama "terapeut x"?
onix2000, utilizator
Daca e marca inregistrata, poate fi folosita doar cu permisiunea celor care o detin. Nu cunoastem ce contracte ati avut cu ei.
tgeorgescu, utilizator
Niciun contract. Doar am facut un curs Cursul organizat de societatea X a fost anterior intrarii romaniei in ue. Dupa intrarea in ue cineva dintro tara ue a inregistrat marca. In acest context este ilegal sa specific ca am terminat cursurile de terapie X si am obtinut gradul de terapeut X? ... X fiind marca inregistrata ....
Specificat pe ce? Pe CV ar fi OK, dar nu pe firma de la intrare.
Pe cv, pe website
Multumesc!