avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire ramasa de pe urma parintilor- 3 frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire ramasa de pe urma parintilor- 3 frati

Bună seara, suntem 3 frați si după decesul părinților mei unul din frați a rămas în apartamentul lor.Eu vreau partea mea iar el nu vrea sa dispute moștenirea. Mentionez ca celălalt frate si-a cumpărat apartament cu credit prin prima casa el mai are dreptul la mostenire? Ce trebuie sa fac pentru a primi partea mea din mostenire?
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Septembrie 2017
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:00, 3 Septembrie 2017
Mergeți la notar,acesta va cita frații și dacă nu va înțelegeți, cu încheierea de la notar,mergeți la instanța.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Septembrie 2017
avvalentina, utilizator
Toti fratii au drept la mostenire. Veti dezbate mostenirea in instanta daca nu va intelegeti la notariat.
ce legatura vedeti dvs intre mostenire si casa pe care si-a luat-o cu credit ?
Toti veti imparti egal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune casa parintilor Silver1976 Silver1976 Buna ziua, Suntem 2 frati. Parintii au murit acum cateva luni. Eu am locuit in casa cu parintii pana cu putin inainte sa moara ei. Fratele s-a mutat ... (vezi toată discuția)
Referitor mostenire vlad george vlad george sintem 7 frati din care 2 decedati-dupa decesul parintilor mostenitori,a ramas casa si 5 hectare de pamint-acum dupa decesul mamei din feb.2009-vom fi chemati ... (vezi toată discuția)
Probleme moștenire din partea fraților Zechino Zechino Bună ziua, Mă confrunt cu următoarea situație. Mama a murit de curând iar tata a decedat în urmă cu câțiva ani. După moartea tatălui, noi ... (vezi toată discuția)