Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... probleme cu o firma de recuperare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

probleme cu o firma de recuperare

Am detinut o firma pana in anul 2007, cand s-a radiat de la registrul comertului prin hotarare judecatoresca.Pe aceasta societate, exista o factura neincasata, emisa de catre firma "dialog" actuala "orange" (inca din 2002), in valoare de cca 8 mil vechi. Aceasta suma a ajuns pe la 5000 ron ,cu penalitati.
In prezent, o firma de recuperari se ocupa sa recupereze aceasta suma.
Am doua intrebari: daca aceasta firma mai poate recupera ceva dupa 7 ani de la emiterea facturii si mai ales, de la cine?
Ma ingrijoreaza transferul acestei datorii catre mine, persoana fizica
multumesc anticipat
Perioada generala de prescriptie este de 3 ani, asa ca acea datorie este prescrisa. Daca nu ati facut nici un prin care sa recunopasteti datoria atunci nu poate sa va faca nimic. In cazul in care ati recunoscut acea datorie a inceput sa curga o noua perioada de prescriptie.
eu am patit asa cu vodafone dar am platit doar datoria fara penalitati
au venit somatii de plata doar, am fost cu una din ele la o avocata, iar ea a vrut sa-i informeze in scris, ca societatea debitoare s-a desfiintat si nu am lasat-o pt ca, logic, si ei stiau ca s-a desfiintat.
asa ca nu au o recunoastere si deci, o intrerupere a prescriptiei.
multumesc mult, o seara buna!
suma a fost prescrisa deci nu are ce recupera.