Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului medical

La începutul lunii iunie, angajatorul m-a anunţat că renunţă la serviciile mele. Contractul de muncă a încetat în temeiul dispoziţiilor art 65, alin 1, din Codul Muncii, cu o perioadă de preaviz de 20 de zile lucrătoare. În perioada de preaviz am avut probleme de sănătate, şi am intrat în concediu medical 70 de zile. În tot acest timp, angajatorul nu mi-a livrat niciun leu. Nici banii pentru perioada de preaviz, de până la concediul medical, şi nici banii pentru concediul medical. La sfârşitul lunii august, angajatorul a cerut falimentul. Ce aş putea face pentru a recupera, în primă fază, banii pentru perioada de concediu medical?
Am încercat să vorbesc la HR, dar nu-mi răspunde nimeni. Eu sunt din vestul ţării, iar angajatorul e din Bucureşti.
claudia_mirela84, utilizator
Cum îți recuperezi drepturile bănești dacă angajatorul este în faliment, insolvență?
[ link extern ] /