Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cost intentare proces divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cost intentare proces divort

Buna ziua..as dori un minim de informatii..in legatura cu procesul de divort..doresc sa intentez proces de divort deoarece al meu sot nu doreste sa ne intelegem pe cale amiabila...vrea sa divortam dar sa nu impartim bunurile..asa ca ma vad nevoita sa il actionez in instanta..dar nu stiu la cat m-ar duce costurile...daca aveti cunostinta as vrea sa stiu de cat bani ar fi bine sa ma pregatesc.
Va multumesc anticipat,si astept un raspuns !
Buna ziua,
Divortul in sine are o taxa de timbru de 100 lei.
Partajul si iesirea din indiviziune va vor duce la 5% din valoarea masei partajabile la care se vor adauga costurile cu expertiza.
Onorariul de avocat, daca va angajati avocat, este macar la minimul stabilit de barou!