Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete restaurant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete restaurant

lucrez la o societate comerciala unde un angajat care este in preaviz(contractul se desface cu art.65 CM) nu a primit tichete de masa din dispozitia administratorului.Aceste tichete au fost primite de angajat pana in luna in care a primit instiintarea de preaviz . M-ai are trei zile de efectuaut din cele 20 de preaviz.Tichele nu sunt trecute in CIM dar au facut parte din intelegerea dintre parti la momentul angajarii.Celorlalti salariati l-i s-au distribuit aceste tichete. Este legala dispozitia administratorului?
Perioada de preaviz face parte din timpul de munca si se afla sum incidenta CIM deci salariatul trebuie sa primeasca toate drepturile legale, inclusiv tichetele de masa, pe aceasta perioada.
multumesc !
Daca intelegerea partilor este doar verbala angajatorul poate decide daca acorda sau nu tichete. Deci nu este ilegal faptul ca nu acorda salariatului tichetele decat in masura in care acordarea acestor tichete nu este reglementata de alt act(CCM ca exemplu)