Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat problema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat problema

Buna ziua!Care este metoda daca pot spune asa in momentul in care banui un salariat ca fura sa-l determini daca nu sa recunoasca macar sa -l determini sa plec e intr-un fel anume?
Sau ce argumente trebuie sa-i aduci ca sa obtii ceva, o informatie,o.....demisie?
Cineva trebuie sa reclame furtul, si pe baza referatului respectiv incepeti procedura de cercetare disciplinara,din care cea mai grava este desfacerea contractului individual de munca.
Atentie, nu confundati simpla dvs. "banuiala" cu savarsirea efectiva a faptei.
Metode de a "scapa" de un salariat sunt destule, insa metoda aleasa trebuie pliata pe situatia de fapt.
Daca stiti ca fura si puteti face o dovada cat de mica, puteti urma sfatul postat anterior si scapati de salariat in conditiile desfacerii disciplinare a CIM.
Atentie insa in cazul in care doar banuiti "savarsirea furtului" e periculos sa-i desfaceti CIM (pentru furt) intrucat ar insemna sa va subrogati in drepturile organului de cercetate penala, singurul in masura sa constate savarsirea faptei penale, reclamata corespunzator de dvs. Si daca cercetarea penala se termina cu NUP riscati si o actiune in daune din partea celui acuzat si gasit nevinovat.
Daca aveti si alte detalii, reveniti.