avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecată plătite de moștenitor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecată plătite de moștenitor

buna dimineata ...
mama mea a avut un proces de revendicare imobiliara . La instanta de fond , i a fost respinsa cererea , cu cheltuieli de judecata .A facut recurs , dar pana la termenul de recurs , a decedat . Am depus certificatul de deces la instanta , iar instanta a suspendat cauza ,pana la identificarea mostenitorilor.
Dupa obtinerea certificatului de mostenitor , ce pasi ar trebui urmati?
Mentionez faptul ca NU DORESC SA MAI CONTINUI ACEST PROCES.
Daca nu depun nimic la instanta , cauza se va perima ?
Cheltuielile trebuiesc platite , s au se vor anula , ?
Mostenitorul NU a fost parte in proces .
Ar trebui depusa o solicitare de renuntare la proces ?
Ultima modificare: Vineri, 8 Septembrie 2017
Admin, administrator
Pentru a primi un raspuns cat mai concret, ar fi bine sa ne spuneti ce anume a dispus instanta prin incheierea de sedinta de la termenul la care s-a suspendat cauza.
În temeiul art. 243 alin. 1 pct. 1 C.proc.civ. suspendă judecarea cauzei. Cu recurs pe toată durata suspendării
Art. 243 din Codul de procedura civila in vigoare nu se refera la suspendarea judecatii.
Ceea ce inseamna ca va judecati pe vechiul Cod de procedura civila care spune astfel:
Art. 243 alin. 1 pct. (1) Judecata pricinilor se suspenda de drept:
1. prin moartea uneia din părţi, afară de cazul când partea interesata cere termen pentru introducerea în judecata a mostenitorilor;
Deci cauza s-a suspendat pana la o eventuala repunere pe rol.
Daca nu se va repune pe rol in termen de 1 an instanta va constata ca recursul s-a perimat ceea ce presupune ca va ramane definitiva hotararea primei instante.
ce ar trebui sa fac , ca mostenitor sa renunt la proces ? sa repun pe rol , si sa renunt la proces ?
cheltuielile de judecata , vor trebui platite ?
in ce conditii , ar putea fi anulate , cheltuielile de judecata ?
Ultima modificare: Joi, 21 Septembrie 2017
radu16, utilizator
Cheltuielile de judecata sunt suportate de catre partea care pierde procesul.
Daca il repuneti pe rol, si veti pierde, veti suporta toate cheltuielile de judecata.
Daca nu il repuneti, cauza se va perima si se va anula calea de atac ramanand numai cheltuielile de la prima instanta, daca au fost acordate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate anula o cerere de recurs? catalinaciobotaru catalinaciobotaru Buna Ziua, Am deschis un proces de contestare a executarii silite pe care l-am pierdut. Pentru deschiderea acestui proces am cheltuit 7 milioane de lei ... (vezi toată discuția)
Suspendare-perimare proces comercial Clara8 Clara8 Buna ziua, este vorba despre a actiune aflata pe rol la Tribunalul Bucuresti. Am facut o cerere bazata pe imbogatirea fara just temei. Cererea a fost respinsa ... (vezi toată discuția)
Suspendare proces alex1990 alex1990 Buna ziua am si eu o intrebare si totodata o nelamurire.Anul trecut in data de 10 octombrie mia fost retinut permisul de conducere si pe 23 ... (vezi toată discuția)