Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Caietul de bani personali
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Caietul de bani personali

buna ziua! mai este obligatoriu caietul de bani personali ?
george-neagu, moderator
Nu, a fost abrogat in 2015 de Legea nr. 186/2015 .
multumesc frumos!
M-ar mai interesa totusi un raspuns. Am infiintat recent un PFA pentru a deschide o frizerie. Daca sunt singura care presteaza servicii, ce proceduri ar trebui sa urmez ca sa pot beneficia de salariu lunar?
dobru monica, utilizator
Nu puteti fi angajata la PFA-ul d-voastra:

OUG 44/2008:
Art. 17. - (1) PFA poate desfăşura activităţile pentru care este autorizată, singură sau împreună cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, în calitate de angajator, cu contract individual de muncă, încheiat şi înregistrat în condiţiile legii.

Bani incasati ii puteti folosi cum doriti.
multumesc mult! mi-ati fost de mare ajutor!