avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Caietul de bani personali
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Caietul de bani personali

buna ziua! mai este obligatoriu caietul de bani personali ?
Ultima modificare: Vineri, 8 Septembrie 2017
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: dobru monica , utilizator 15:46, 8 Septembrie 2017
Nu, a fost abrogat in 2015 de Legea nr. 186/2015 .
multumesc frumos!
M-ar mai interesa totusi un raspuns. Am infiintat recent un PFA pentru a deschide o frizerie. Daca sunt singura care presteaza servicii, ce proceduri ar trebui sa urmez ca sa pot beneficia de salariu lunar?
Ultima modificare: Vineri, 8 Septembrie 2017
dobru monica, utilizator
Nu puteti fi angajata la PFA-ul d-voastra:

OUG 44/2008:
Art. 17. - (1) PFA poate desfăşura activităţile pentru care este autorizată, singură sau împreună cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, în calitate de angajator, cu contract individual de muncă, încheiat şi înregistrat în condiţiile legii.

Bani incasati ii puteti folosi cum doriti.
multumesc mult! mi-ati fost de mare ajutor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa, ii sau srl? luca_claudia72 luca_claudia72 as dori sa-mi deschid un magazin cu haine si incaltaminte second hand. care din cele 3 forme ar fi mai indicat pfa, ii sau srl? (vezi toată discuția)
Srl vs pfa ! PaulBogdan PaulBogdan Buna ziua - detin un SRL cu doua magazine de imbracaminte/incaltaminte, un angajat +patronul. Am o linie de credit in desfasurare ( ipoteca pe casa) si un ... (vezi toată discuția)
Vreau sa deschid o frizerie ambulanta. Soroiu daniel Soroiu daniel Salut vreau sa deschid o frizerie ambulanta, de ce acte am nevoiesi daca se poate (vezi toată discuția)