Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa deschid o frizerie ambulanta.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa deschid o frizerie ambulanta.

Salut vreau sa deschid o frizerie ambulanta, de ce acte am nevoiesi daca se poate
george-neagu, moderator
Anterior demersurilor trebuie sa aveti in vedere avizele necesare pentru mijlocul de transport si cele aferente desfasurarii activitatii
Pentru mijlocul de transport este necesar initial avizul RAR daca vehiculul poate fi modificat in scopul dorit de dv ,este necesar un proiect intocmit de o firma de proiectare, autorizata. In proiect este vizata constructia si dotarile necesare pentru frizerie.
Pentru ca sa desfasurati activitatera este necesar document de calificare.
Trebuie sa infiintati persoana juridica/firma PFA, II si IF la registrul comertului si sa declarati activitatea la ANAF.
PFA nu poate angaja terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata.
II poate angaja terte persoane cu contract individual de munca.
IF nu poate angaja terte persoane cu contract individual de munca.
Procedura pentru infiintarea PFA,II sau IF este data de OUG 44/2010 :

anexa la oug 44/2008
1.Documentaţia de susţinere a cererii de înregistrare în registrul comerţului şi de autorizare a funcţionării PFA
1.1.Carte de identitate sau paşaport - fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul
1.2.Document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de moştenitor, contract de vânzare-cumpărare, declaraţie de luare în spaţiu sau orice alt act juridic care conferă dreptul de folosinţă etc. - copie legalizată
1.3.Declaraţie pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii
1.4.Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale
1.5.Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă experienţa profesională, dacă este cazul

2.Documentaţia de susţinere a cererii de înregistrare în registrul comerţului şi de autorizare a funcţionării întreprinderii individuale
2.1.Carte de identitate sau paşaport al titularului întreprinderii individuale - fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul
2.2.Document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de moştenitor, contract de vânzare-cumpărare, declaraţie de luare în spaţiu sau orice alt act juridic care conferă dreptul de folosinţă etc. - copie legalizată
2.3.Declaraţie pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii
2.4.Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale
2.5.Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă experienţa profesională, dacă este cazul

3.Documentaţia de susţinere a cererii de înregistrare în registrul comerţului şi autorizare a funcţionării întreprinderii familiale
3.1.Carte de identitate sau paşaport al fiecărui membru - fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul
3.2.Document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de moştenitor, contract de vânzare-cumpărare, declaraţie de luare în spaţiu sau orice alt act juridic care conferă dreptul de folosinţă etc. - copie legalizată
3.3.Declaraţie pe propria răspundere a reprezentantului, care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia speciala din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii
3.4.Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale
3.5.Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă experienţa profesională, dacă este cazul
3.6.Acordul de constituire şi procura specială, prevăzute la art. 29
4.Documente care atestă pregătirea sau experienţa profesională
Pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu documente cum sunt: diploma, certificatul sau adeverinţa, prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ, certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii, în vigoare la data eliberării acestuia, certificatul de competenţă profesională, cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberata de primarul localităţii respective în mod gratuit în cazul meseriilor tradiţionale artizanale, atestatul de recunoaştere şi/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate, atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ, orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.

Codul CAEN este 9602.
Codul de meserie din Nomenclator este:
- 86A Servicii de frizerie cod CAEN 9602 .

Pentru infiintat firma trebuie sa parcurgeti procedura legala ,sa obtineti acorduri si avize ,sa completati declaratii pe propria raspundere ca sunt ideplinite conditiile de mediu, ssm. sanitar-veterinare,
Pentru functionare aveti nevoie de autorizatie de functionare de la DJSP si primarie._RAR pentru mijloc de transport