Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aditional sau CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aditional sau CIM?

Buna ziua. Va rog frumos daca ma puteti lamuri...cum se procedeaza in cazul unui salariat care se pensioneaza pe caz de boala cu drept de munca? Se inchide cartea de munca sau se poate modifica pe baza unui act aditional durata muncii de la 8 ore la 4 ore si modificarea salariului de baza ?
Si in cazul in care datorita rezultatelor slabe ale firmei se reduce timpul de lucru de la 8 ore la patru ore si salariul aferent , procedeul este identic? Multumesc.
1. Act aditional cu reducerea timpului de munca si modificarea salariului de baza.
2. Da. ;)
Asa cum v-a spus si colega mea, @cora2006, in ambele cazuri faceti acte aditionale la CIM.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.