Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit clădire sediu SC dar cu activitate în punct ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit clădire sediu SC dar cu activitate în punct de lucru

Bună ziua!
În data de 06.07.2017 am înființat o firmă cu sediul la domiciliu pentru a mă înscrie în proiectul start up nation.Punctul de lucru este în alta localitate iar la sediu nu desfășor activitate.M-ar interesa Cum să procedez pentru a declara ca nu desfășor activitate la sediu iar impozitul pe locuință (care precizez ca nu este în proprietatea mea ci a bunicii care are handicap cu insotitor)să nu fie mărit, unde trebuie sa mă adresez și ce documente sunt necesare.
Pentru sediul firmei am un contract de concesiune cu bunica pe 16 metri pătrați.
Luati de la registrul comertului un certificat constatator in care sa apara codurile caen autorizate si precizarea ca activitatea se va desfasura in afara sediului social sau la terti si cu o declaratie pe care o veti obtine de la directia de impozite si taxe de pe langa primarie ( si copii dupa buletin si actul imobilului unde este sediul social), le depuneti la ei la registratura.
george-neagu a scris:

Luati de la registrul comertului un certificat constatator in care sa apara codurile caen autorizate si precizarea ca activitatea se va desfasura in afara sediului social sau la terti si cu o declaratie pe care o veti obtine de la directia de impozite si taxe de pe langa primarie ( si copii dupa buletin si actul imobilului unde este sediul social), le depuneti la ei la registratura.

Mulțumesc .Am greșit când am scris că am făcut contract de concesiune cu bunica,am făcut contract de comodat.
Monica Boeru, utilizator
Declarati la ORC sediul fara activitate si faceti declaratia corespunzatoare la finantele locale ale primariei.