avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1301 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit clădire sediu SC dar cu activitate în punct ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit clădire sediu SC dar cu activitate în punct de lucru

Bună ziua!
În data de 06.07.2017 am înființat o firmă cu sediul la domiciliu pentru a mă înscrie în proiectul start up nation.Punctul de lucru este în alta localitate iar la sediu nu desfășor activitate.M-ar interesa Cum să procedez pentru a declara ca nu desfășor activitate la sediu iar impozitul pe locuință (care precizez ca nu este în proprietatea mea ci a bunicii care are handicap cu insotitor)să nu fie mărit, unde trebuie sa mă adresez și ce documente sunt necesare.
Pentru sediul firmei am un contract de concesiune cu bunica pe 16 metri pătrați.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:49, 11 Septembrie 2017
Luati de la registrul comertului un certificat constatator in care sa apara codurile caen autorizate si precizarea ca activitatea se va desfasura in afara sediului social sau la terti si cu o declaratie pe care o veti obtine de la directia de impozite si taxe de pe langa primarie ( si copii dupa buletin si actul imobilului unde este sediul social), le depuneti la ei la registratura.
george-neagu a scris:

Luati de la registrul comertului un certificat constatator in care sa apara codurile caen autorizate si precizarea ca activitatea se va desfasura in afara sediului social sau la terti si cu o declaratie pe care o veti obtine de la directia de impozite si taxe de pe langa primarie ( si copii dupa buletin si actul imobilului unde este sediul social), le depuneti la ei la registratura.

Mulțumesc .Am greșit când am scris că am făcut contract de concesiune cu bunica,am făcut contract de comodat.
Ultima modificare: Duminică, 10 Septembrie 2017
Monica Boeru, utilizator
Declarati la ORC sediul fara activitate si faceti declaratia corespunzatoare la finantele locale ale primariei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legătura caen, sediu social, angajați și desfășurarea activității în cazul unei firme noi. mă puteți lămuri, vă rog? andrei farago andrei farago Buna seara, Pentru a va introduce in dilema mea vreau sa va spun ca sunt in punctul de a deschide o firma care are ca scop creearea de siteuri web, ... (vezi toată discuția)
Firma fără activitate la sediul social silviub1234 silviub1234 Bună ziua, sunt administratorul unei firme care are sediul social în apartamentul pe care îl dețin ca persoana fizica. La înființarea firmei mi s-a cerut ... (vezi toată discuția)
Sediu social cu activitate de productie anamaria_b07 anamaria_b07 Buna ziua! Detin Srl-d si am sediul social cu contract de comodat pe o camera din casa parintiilor.Vreau sa desfasor la sediu activitate de productie in serie ... (vezi toată discuția)