Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am rugat un prieten să transfere, prin Western Union, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am rugat un prieten să transfere, prin Western Union, 4500 E în Germania de pe numele lui pe numele meu, dar când am ajuns acolo suma era ridicată de altă persoană. Ce pot să fac?

Cum pot recupera banii depusi pe numele meu? Acum cateva zile am cazut intr-o capcana ...trebuia sa iau o masina...etc. Am rugat un prieten sa imi faca transfer pe western union de pe numele lui pe numele meu pe Germania(noi suntem in belgia)la suma de 4500e . Cand am ajuns in Germania am aflat ca suma era ridicata deja de catre alta persoana.
Cum se poate ridica bani asa fara buletinu meu?
Vreau sa dau banca in judecata am castig de cauza?
Care este procedura pentru a afla ce trebuie sa fac in situatia asta?
Decamdata sunt un pagubitu nu stiu ce sa fac.
Manuela Rășină, administrator
Presupun ca dumneavoastra a-ti facut ce a spus pretinsul vanzator al masinii si i-ati trimis o fotografie sau copie dupa ordinul de transfer. La western uniunion cat si la alte firme de acest gen, banii se ridica in baza unui cod inscris pe acel ordin si care se presupune ca e stiut numai de expeditor si destinatar. Dexi cel ce v-a pacalit, intrand in posesia unei copii a ordinului, a putut ridica banii in baza respectivului cod. E o teapa frecvent practicata, cand se pun la vanzare masini tentante la pret mic si se invoca diferite metode pentri a face un transfer de bani pe numele tau in tara respectiva,.
~ Conținut șters la cerere ~