Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Rezidenta fiscala
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Rezidenta fiscala

Daca o persoana are buletin de Romania, dar este rezident in alta tara, locuieste de peste 5 ani in alta tara, are locuinta proprietate personala in tara respectiva, contract de munca definitiv, asiurare de sanatate pentru el si familie in tara respectiva, plateste impozite in tara straina, se mai considera persoana cu rezidenta fiscala in Romania?
Posibil ca nu, dar cititi definitia de mai jos din Codul Fiscal, sa vedeti daca nu indepliniti vreuna din conditii:

28. persoană fizică rezidentă - orice persoană fizică ce îndeplinește cel puțin una dintre următoarele condiții:

a) are domiciliul în România;
b) centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat în România;
c) este prezentă în România pentru o perioadă sau mai multe perioade care depășesc în total 183 de zile, pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive, care se încheie în anul calendaristic vizat;
d) este cetățean român care lucrează în străinătate, ca funcționar sau angajat al României într-un stat străin;
Ioan Petru Butariu, Contabil